Nr 3
September 2003
ETT NYHETSBREV OM
STATISK ELEKTRICITET
OCH ESD
Utgivet av

REDAKTÖREN HAR ORDET

Nu är det full fart igen. Inte bara för att semestern är över för de flesta utan även att det börjar kännas aningen lite mer positivt än det gjort på sistone inom elektronikindustrin - speciellt inom telekom. Det är naturligtvis glädjande, men eftersom vi på Armeka även arbetar inom andra verksamhetsområden har vi överlevt och faktiskt utökat i dessa för många bistra tider! Våra senaste tillskott i form av Patrik Woss med flera, är en av de pusselbitar vi hoppas och tror mycket på.

Intressant sammanträffande att både Laja skor och Jewel handledsband erbjuds som kampanjvara med devisen "Köp 3, betala för 2". Men det är väl sådana tider för tillverkarna så passa på!

Har du som läser detta några tips eller önskemål om vad du vill läsa under rubriken "Experten talar", maila mig!

Bjarne Lilliendahl
bjarne@armeka.se

EXPERTEN TALAR

Som jag berättat tidigare kommer vi ibland ha lite mer djuplodande information i artikelform. Såväl i Sverige som i andra länder finns i vårt nätverk utomordentligt kunniga människor och vi tycker det är såväl stimulerande som nyttigt att föra den kunskapen vidare till våra nuvarande och blivande kunder. En del av den kunskapen tar vi förstås betalt för i våra ESD-kurser, men det finns mycken annan information som vi gärna bjuder på! Ibland är det konkreta tips för elektronikindustrin eller explosiva miljöer, ibland är det mer teoretiska eller filosofiska betraktelser.

Först ut är en bearbetning av det föredrag som våra medarbetare Sylvia och Günther Lüttgens höll på "The 1st Nordic ESD Conference" i Karlskoga tidigare i år, nämligen "FIBCs (Flexible Intermediate Bulk Containers) – en källa till elektrostatisk antändning?"
Mest för EX-folket kanske, men kunskap om ESD i lite vidare bemärkelse är alltid nyttigt! Läs vidare här!

INNEHÅLL

Nyheter (länkarna går till artiklarna längre ner i dokumentet)
- Höstens rivstart från Patrik - Köp 3 par Laja skor, betala för två!
- ESD-rådets möte den 18:e september
- Mer information om och från Patrik
- Erbjudande på färgglada handledsband

- Kursutbudet för våra kurser 2004 fastställt

Kurser
- Våra ESD-kurser för elektronikindustrin
- Våra kurser i skydd mot urladdning av statisk elektricitet för brandfarliga
och explosiva miljöer
- Våra företagsanpassade kurser

NYHETER / INFORMATION

Köp 3 par skor - betala för 2!
Jag som på detta sätt vill röra om i den Svenska ESD-grytan heter Patrik Woss och mig når du på patrik@armeka.se eller 0702-172260.

Vi drar igång höstens aktiviteter med ett rejält erbjudande från Laitosjalkine OY. Vart tredje par skor du köper av oss levererar vi gratis! LAJA är, som du säkert känner till, en tillverkare som sätter kvalité och ergonomi i första rummet. Här får du en möjlighet att för en låg kostnad själv konstatera detta! Vi begränsar oss lite, erbjudandet gäller de första trehundra paren vi får order på. Först till kvarn.... alltså. Köper du blandade modeller bjuder vi på de billigaste. Kontakta mig eller hans@armeka.se så berättar vi mer!
Tillbaka

Möte 18 september!
Detta var rådets första ordinarie möte och det skedde hos Aerotech Telub i Växjö. Ett antal olika arbetsgrupper har bildats (bland annat test/mätmetoder, utveckling, ESD skadefrågor). De olika grupperna börjar komma igång och resultaten kommer att publiceras på www.esdnordic.com. Tillbaka

Patrik Woss har ordet!
Jag är i full gång med att kontakta våra gamla och nya ESD-kunder. Jag kommer förhoppningsvis snart att ringa just dig. Om du tröttnar på att vänta så får du gärna ringa mig. Jag skickar gärna en katalog eller ger dig ett pris på våra produkter. När det gäller våra produkter vill jag dessutom ha din hjälp! Det är bara du som kan tala om för mig om du saknar något i sortimentet.

Lagerrensning på ESD-material, från metalliserade påsar till handledsband, med riktigt låga priser. Kontakta mig på så får du alla detaljer! Som alltid när det gäller REA är det först till kvarn som gäller.
Hör av dig!
Tillbaka


Erbjudande på färgglada handledsband i hög kvalité!

Det måste inte se tråkigt ut bara för att det är bra! Passa på nu när Charleswater har kampanjerbjudande på de fräscha och snygga handledsbanden - Jewel - som finns i fem olika kulörer.
Köp 3 betala för 2! Du får ett band med hög kvalité och lätt utbytbara textilband. Byt när bandet börjar kännas solkigt, resten har livstids garanti!
Ordinarie pris 149:-/st inklusive kabel. Mer information här. Tillbaka

Kursutbudet för 2004 fastställt!
Vi har planerat in nästa års öppna kurser. Vi kommer lite senare lägga in nästa års kurser på ordinarie plats på vår hemsida. Men för dig som vill ha koll på planeringen och redan nu vill reservera medel i budgeten, hittar du de aktuella kursdagarna här. Tillbaka

ESD-KURSER 2003

Våra ESD-kurser för elektronikindustrin
Planera in ditt deltagande på våra kurser redan nu så slipper du stressen senare!

ESD Koordinator - Vår heldagskurs passar alla som kommer i kontakt med elektronik men fokus ligger på ESD-koordinatorerna och deras speciella uppgifter.
Stockholm 11 november, Göteborg 18 november

läs mer här

ESD Fördjupning - Denna är lämplig för dig som har ett ansvar som samordnare eller koordinator och behöver djupare kunskaper inom de olika områden som påverkar ESD-skyddet.
Stockholm 14-15 oktober

läs mer här

ESD Konstruktör - ESD är en del av EMC-problematiken och i denna nya kurs går vi in på djupet hur konstruktionslösningar kan se ut som ger en större ESD-tålighet. Detta är naturligtvis än viktigare med de extremt känsliga komponenter som finns i dag
Stockholm 3 december

läs mer här

ESD Elinstallatör - En tidigare bortglömd yrkesgrupp är eftermarknaden. Mängder av elektronik installeras, servas och uppgraderas av personal som har obefintlig eller ringa kunskap om ESD. Viktiga övervaknings- och larmutrustningar hanteras så stor risk för ESD-skador finns. Detta vill vi råda bot på med denna kurs. Mer info kommer snart på vår sajt.
Stockholm 25 november.
Tillbaka


Våra kurser i skydd mot urladdning av statisk elektricitet
för brandfarliga och explosiva miljöer

Det är inte bara inom elektronikindustrin man har problem med ESD. I denna heldagskurs beskriver vi hur man bygger en ESD-säker miljö där explosiva ämnen finns.
Det gäller t ex vid färgtillverkning, hantering av krut och andra sprängämnen, lösningsmedelshantering, hantering av lättantänt damm och explosiva varor etc.
Stockholm 12 november, Göteborg 19 november

läs mer här
Tillbaka


Vi har företagsanpassade kurser för alla typer av företag som hanterar produkter känsliga för statisk elektricitet - allt från reningsverk till läkemedelstillverkare och elektronikindustrin. Kontakta oss för mer information!
läs mer om elektronik / explosiva miljöer
Tillbaka

Detta brev skickas till alla i vårt adressregister utom de som avsagt sig information från oss. Om du inte önskar detta brev (eller om vi har missat ta bort dig från utskickslistan) hör av dig till info@armeka.se.
Är det någon du tycker bör ha detta brev, e-posta oss adressen så ordnar vi det.


Armeka AB, Box 32053, 126 11 Stockholm
Tfn 08-645 10 75, fax 08-19 72 34.

epost info@armeka.se, webbsida www.armeka.se